Bakan Akar’dan son dakika tahıl koridoru açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin unsurlarının deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti ortasındaki toplantının kısa mühlet içinde yapılmasının planlandığını belirterek, “Tahıl ve besin unsurlarının taşınması için bir plan üzerinde, genel prensipler üzerinde mutabakata varıldı. Bunun somut uygulama planına dönüşmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla ilgili bir toplantı yapılması muhtemel” dedi. 

Akar başkanlığında Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Kumandanları, Bakan Yardımcıları ve birlik kumandanlarının iştirakiyle görüntü telekonferans toplantısı gerçekleştirildi.

Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı sıra yurt içi ve dışındaki birlik komutanlarının devam eden faaliyetlere ve alandaki son duruma ait bilgiler paylaştığı toplantıda talimatlar veren Bakan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri ağır bir periyottan geçiyor. Şu ana kadar büyük bir muvaffakiyetle bize verilen vazifeleri yerine getirdiniz. Bundan ötürü hepinizi kutluyorum. İnşallah bundan sonra da birebir ciddiyet ve içtenlikle, diyalog ve uyum içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen vazifeleri başaracağız” sözlerini kullandı.

Terörle çabanın kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir ruhla teröristleri kaynağında etkisiz hale getirmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 

 Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşuların hudutlarına saygılı formda faaliyetlerin devam ettiğini aktaran Akar, “Pençe Kilit Operasyonumuz büyük bir muvaffakiyetle devam ediyor” dedi. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileten Akar, şunları söyledi:

“Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleri ile gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu mevzudaki siyasetimiz çok açık, net. Yoğun gayretimiz devam edecek. PKK/YPG, DEAŞ ve başkaları ile yerdeki gayretimiz sürerken FETÖ ile çabamız birinci günkü üzere, yani 16 Temmuz 2016’da ne ise, birebir ciddiyet, samimiyet, dikkat ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun dışında bir şey asla düşünülemez. Son bir yıl içinde FETÖ ile temasından ötürü 1980 kişinin ilişiği kesildi. FETÖ’den temizlendikçe gücümüzün arttığını görüyoruz. Bunun de en somut örneği Mehmetçiğin yaptığı başarılı operasyonlar ve kara, deniz ve havada gerçekleştirdiği tatbikatlardır.”

TAHIL KORİDORU

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin tahliline yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri faaliyetlere de değinen Akar, bu kapsamda ilgili bakanlık ve kurumların birçok ikili toplantı icra ettiğini belirtti.

Son olarak 13 Temmuz’da Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti ortasında İstanbul’da dörtlü toplantı yapıldığını hatırlatan Akar, toplantı kapsamında Ukrayna ve Rusya Federasyonu askeri heyetlerinin birinci defa BM mensupları ile birlikte birebir masa etrafında bir ortaya geldiğini vurguladı. Bakan Akar,   “Tahıl ve besin hususlarının taşınması için bir plan üzerinde, genel prensipler üzerinde muahedeye varıldı. Bunun somut uygulama planına dönüşmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla ilgili bir toplantı yapılması olası. Bu kapsamda İstanbul’da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek denetimlerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması üzere temel teknik konular kelam konusu” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*