Arjantin’de gizemli enfeksiyondan üç kişi öldü

Arjantin’de dokuz şahısta rastlanan sebebi bilinmeyen akciğer enfeksiyonu yüzünden üç kişi hayatını kaybetti. Ülkenin kuzeybatısında bulunan Tucumán Eyaleti Sıhhat Bakanı Luis Medina Ruiz, bölgelerindeki özel bir klinikte dokuz teneffüs yolu enfeksiyonu olayı saptandığını açıkladı. Bunlardan sekizinin klinik çalışanı olduğu, hafta başından bu yana üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sorumlu sıhhat dairelerinin hastalığa neyin yol açtığını araştırdığını söyleyen Ruiz, başşehir Buenos Aires’teki sağlam bir laboratuvarda yapılan incelemeler sonucu koronavirüs, grip, influenza A ve B ile Hanta virüsü kaynaklı olmadığının anlaşıldığını belirtti.

ÖLENLERDEN İKİSİ SIHHAT İŞÇİSİ

DW Türkçe’deki habere göre, Arjantin makamları sebebi saptanamayan enfeksiyondan ölenlerden ikisinin sıhhat işçisi, üçüncü kişinin ise ameliyat edilmek üzere kliniğe yatan 70 yaşında bir bayan hasta olduğunu belirtti.

Arjantin Sıhhat Bakanlığı, dokuz şahısta görülen hastalığın diğer sebepleri olup olmadığının anlaşılması için ilaveten zehir ya da etraf kirliliği ihtimalinin de gözden geçirildiğini duyurdu. Bu hedefle ülkedeki içme suları ile klima aygıtlarının incelendiği açıklandı.

Yerel kaynaklara dayanan bilgilere nazaran, birinci hasta olduğu varsayım edilen 70 yaşındaki bayan ay ortasında safra kesesi ameliyatı için kliniğe yattı. Kısa bir mühlet sonra 18 Ağustos’ta da akciğerlerinde enfeksiyon tespit edildi. Kelam konusu hasta ve iki hastane çalışanı hayatını kaybederken, enfeksiyon tespit edilenlerden ikisinin daha durumunun ciddiyetini koruduğu ve teneffüs aygıtına bağlandıkları kaydediliyor.

NASIL BULAŞTIĞI BİLMİYOR

Salgının görüldüğü bölge olan Tucumán’daki Tıp Fakültesi’nin Yöneticisi Héctor Sale de yaptığı açıklamada, enfeksiyonun beşerden beşere bulaşarak yayıldığı konusunda emin olunmadığını vurguladı. Sale, şimdiye kadar hastalığın görüldüğü bireylerle temasta olanlarda belirti görülmediği için bulaşma biçimine dair kesin bir yargıya varılamadığını bildiriyor.

Vakaların görüldüğü Tucumán Eyaleti Sıhhat Bakanlığı, bu kuşkulu gelişmeyi 30 Ağustos prestijiyle Pan Amerikan Sıhhat Örgütü’ne (PAHO) bildirdiklerini açıkladı. Örgüte yapılan bildirime nazaran, birinci altı hastada semptomlar 18-22 Ağustos ortasında görüldü. Semptomların başında yüksek ateş, ağrı, karın ağrısı ve nefes alamama geliyor. PAHO’ya 1 Eylül’de yapılan bildirimde ise üç yeni olayın daha ortaya çıktığı, bunların da 20-23 Ağustos ortasında tespit edildiği aktarıldı. Arjantin resmi makamlarının açıklamasına nazaran, kelam konusu kuşkulu hastalıktan hayatını kayben üç kişinin evvelce bir hastalığı ya da kronik rahatsızlığı bulunmuyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*